100YXJ10MT16.3X11
100YXJ10MT16.3X11
100YXJ10MT16.3X11
lmages are for reference only.
  • Part Number
    100YXJ10MT16.3X11
  • Manufacturer
    Rubycon
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
100YXJ10MT16.3X11
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Rubycon
Series YXJ
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 112.14 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 267 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 570 mOhms