10A12-P4-I5-25PPM
10A12-P4-I5-25PPM
10A12-P4-I5-25PPM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    10A12-P4-I5-25PPM
  • Manufacturer
    ULTRAVOLT / Advanced Energy
  • Description
    DC DC CONVERTER 10000V 4W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 10000V 400µA 11V - 16V Input
Quick Inquiry
10A12-P4-I5-25PPM
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series UltraVolt® 10A
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type High Voltage - Non-Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 11V
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output 1 10000V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 400µA
Power (Watts) 4 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Efficiency -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Size / Dimension 3.72" L x 1.52" W x 1.00" H (94.6mm x 38.7mm x 25.4mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Approval Agency CE, cURus
Standard Number -
Base Product Number 10A12
Voltage - Isolation -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 10000V 4W DC DC CONVERTER 10000V 4W DC DC CONVERTER 10000V 4W DC DC CONVERTER 10000V 4W