110IMY35D12D12-8
110IMY35D12D12-8
110IMY35D12D12-8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    110IMY35D12D12-8
  • Manufacturer
    Bel Power Solutions
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 12V 12V 35W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    19-DIP Module, 17 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module, Conformal Coated DC DC Converter 4 Output 12V 12V 12V 700mA, 700mA, 700mA 60V - 150V Input
Quick Inquiry
110IMY35D12D12-8
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Bel Power Solutions
Series Melcher IMY35 (35W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module, Conformal Coated
Number of Outputs 4
Voltage - Input (Min) 60V
Voltage - Input (Max) 150V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 12V
Voltage - Output 3 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 700mA, 700mA, 700mA
Power (Watts) 35 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 89%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 19-DIP Module, 17 Leads
Size / Dimension 3.00" L x 2.50" W x 0.41" H (76.2mm x 63.5mm x 10.5mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number 110IMY35
Voltage - Isolation 2.5 kV