110IMY35D15D15-8
110IMY35D15D15-8
110IMY35D15D15-8
lmages are for reference only.
  • Part Number
    110IMY35D15D15-8
  • Manufacturer
    Bel Power Solutions
  • Description
    DC DC CONVERTER 15V 15V 15V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    19-DIP Module, 17 Leads
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 4 Output 15V 15V 15V 600mA, 600mA, 600mA 60V - 150V Input
Quick Inquiry
110IMY35D15D15-8
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer Bel Power Solutions
Series Melcher IMY35 (35W)
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 4
Voltage - Input (Min) 60V
Voltage - Input (Max) 150V
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 15V
Voltage - Output 3 15V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 600mA, 600mA, 600mA
Power (Watts) -
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 89%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 19-DIP Module, 17 Leads
Size / Dimension 3.00" L x 2.50" W x 0.41" H (76.2mm x 63.5mm x 10.5mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number 110IMY35
Voltage - Isolation 2.5 kV