1206Y6300221JAT
1206Y6300221JAT
1206Y6300221JAT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1206Y6300221JAT
  • Description
    CAP CER 220PF 630V C0G/NP0 1206
  • Delivery Services
220 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
1206Y6300221JAT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.063" (1.60mm)