1206Y6300221KXT
1206Y6300221KXT
1206Y6300221KXT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1206Y6300221KXT
  • Description
    CAP CER 220PF 630V X7R 1206
  • Delivery Services
220 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Quick Inquiry
1206Y6300221KXT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.063" (1.60mm)