1210Y0160823KXT
1210Y0160823KXT
1210Y0160823KXT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1210Y0160823KXT
  • Manufacturer
    Knowles Syfer
  • Description
    CAP CER 0.082UF 16V X7R 1210
  • Package
    1210 (3225 Metric)
  • Delivery Services
0.082 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
1210Y0160823KXT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.082 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)