1210Y0160823MDT
1210Y0160823MDT
1210Y0160823MDT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1210Y0160823MDT
  • Description
    CAP CER 0.082UF 16V X7R 1210
  • Delivery Services
0.082 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
Quick Inquiry
1210Y0160823MDT
Manufacturer Knowles Syfer
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Capacitance 0.082 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination, High Temperature
Ratings -
Applications High Reliability, Boardflex Sensitive
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)