1/2AA24-P20-25PPM-E
1/2AA24-P20-25PPM-E
1/2AA24-P20-25PPM-E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1/2AA24-P20-25PPM-E
  • Manufacturer
    ULTRAVOLT / Advanced Energy
  • Description
    DC/DC CONVERTER 500V 20W
  • Delivery Services
Enclosed DC DC Converter 1 Output 500V 40mA 30V Input
Quick Inquiry
1/2AA24-P20-25PPM-E
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - DC DC Converters -
Manufacturer ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series Ultravolt® AA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Voltage - Input (Min) 23V
Voltage - Input (Max) 30V
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 500V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 40mA
Power (Watts) 20W
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Efficiency -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.97" L x 1.50" W x 0.75" H (75.4mm x 38.1mm x 19.1mm)