13-0513-10H
Manufacturer
Aries ElectronicsDescription
CONN SOCKET SIP 13POS GOLD
Request for Quotation
13-0513-10H
lmages are for reference only.13-0513-10H
CONN SOCKET SIP 13POS GOLD
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
13 (1 x 13) Pos SIP Socket Gold Through Hole
13-0513-10H
| Category | Connectors, Interconnects - Sockets for ICs-Transistors - IC Sockets |
| Manufacturer | Aries Electronics |
| Series | 0513 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | SIP |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 13 (1 x 13) |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Material - Post | Brass |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Operating Temperature | - |
| Termination Post Length | 0.125" (3.18mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 13-0513 |
| Product Attribute |  |
| Manufacturer | Aries Electronics | Aries Electronics | Aries Electronics | Aries Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN SOCKET SIP 13POS GOLD | CONN SOCKET SIP 13POS GOLD | CONN SOCKET SIP 13POS GOLD | CONN SOCKET SIP 13POS GOLD |