13-0513-11H
Manufacturer
Aries ElectronicsDescription
CONN SOCKET SIP 13POS GOLD
Request for Quotation
13-0513-11H
lmages are for reference only.13-0513-11H
CONN SOCKET SIP 13POS GOLD
13-0513-11H
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Finish Thickness - Post | 10.0µin (0.25µm) |
| Operating Temperature | - |
| Termination Post Length | 0.125" (3.18mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Description | CONN SOCKET SIP 13POS GOLD | CONN SOCKET SIP 13POS GOLD | CONN SOCKET SIP 13POS GOLD | CONN SOCKET SIP 13POS GOLD |