1/4C24-P60-I10-DA-H
1/4C24-P60-I10-DA-H
1/4C24-P60-I10-DA-H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1/4C24-P60-I10-DA-H
  • Manufacturer
    ULTRAVOLT / Advanced Energy
  • Description
    DC DC CONVERTER 250V 60W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Module
  • Delivery Services
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 250V 240mA 23V - 30V Input
Quick Inquiry
1/4C24-P60-I10-DA-H
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series UltraVolt® C
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type High Voltage - Non-Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 23V
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output 1 250V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 240mA
Power (Watts) 60 W
Applications ITE (Commercial)
Features Heat Sink
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Efficiency -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Size / Dimension 4.50" L x 4.00" W x 1.46" H (114.3mm x 101.6mm x 37.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Approval Agency CE, cURus
Standard Number 60950-1; 62368-1
Base Product Number 1/4C24
Voltage - Isolation -
Parts with Similar Specifications
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 250V 60W DC DC CONVERTER 250V 60W DC DC CONVERTER 250V 60W DC DC CONVERTER 250V 60W