1/4C24-P60-I10-DAR-H
1/4C24-P60-I10-DAR-H
1/4C24-P60-I10-DAR-H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1/4C24-P60-I10-DAR-H
  • Description
    DC DC CONVERTER 250V 60W
  • Delivery Services
High Voltage - Non-Isolated Module DC DC Converter 1 Output 250V 240mA 23V - 30V Input
Quick Inquiry
1/4C24-P60-I10-DAR-H
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 23V
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output 1 250V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 240mA
Power (Watts) 60 W
Applications ITE (Commercial)
Features Heat Sink
Operating Temperature -40°C ~ 65°C
Package / Case Module
Size / Dimension 4.50" L x 4.00" W x 1.46" H (114.3mm x 101.6mm x 37.2mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active High
Approval Agency CE, cURus
Standard Number 60950-1; 62368-1
Base Product Number 1/4C24
Voltage - Isolation -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1/4C24-P60-I10-DA 1/4C24-P60-I10-DA-H 1/4C24-P60-I10-DAR 1/4C24-P60-I10
Part Number 1/4C24-P60-I10-DA 1/4C24-P60-I10-DA-H 1/4C24-P60-I10-DAR 1/4C24-P60-I10
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description DC DC CONVERTER 250V 60W DC DC CONVERTER 250V 60W DC DC CONVERTER 250V 60W DC DC CONVERTER 250V 60W