150D107X0006R2B
150D107X0006R2B
150D107X0006R2B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D107X0006R2B
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6 V Axial
Quick Inquiry
150D107X0006R2B
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTALEX™, 150D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)
Height - Seated (Max) -
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code R
Ratings -
Features General Purpose
Failure Rate -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 150D107X0006R2BE3 150D107X0006R2T 150D107X0006R2TE3 150D107X0010R2B
Part Number 150D107X0006R2BE3 150D107X0006R2T 150D107X0006R2TE3 150D107X0010R2B
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL