150D107X0006R2BE3
150D107X0006R2BE3
150D107X0006R2BE3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D107X0006R2BE3
  • Description
    CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL
  • Delivery Services
100 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6 V Axial
Quick Inquiry
150D107X0006R2BE3
Series TANTALEX™, 150D
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm)