150D126X0015B2BE3
150D126X0015B2BE3
150D126X0015B2BE3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D126X0015B2BE3
  • Description
    CAP TANT 12UF 20% 15V AXIAL
  • Delivery Services
12 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15 V Axial
Quick Inquiry
150D126X0015B2BE3
Series TANTALEX™, 150D
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 12 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 15 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)