150D126X9015B2T
150D126X9015B2T
150D126X9015B2T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D126X9015B2T
  • Description
    CAP TANT 12UF 10% 15V AXIAL
  • Delivery Services
12 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15 V Axial
Quick Inquiry
150D126X9015B2T
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 12 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 15 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max) -
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code B
Ratings -
Features General Purpose
Failure Rate -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 150D126X9015B2B 150D126X9015B2BE3 150D126X9015B2TE3 150D126X9006B2B
Part Number 150D126X9015B2B 150D126X9015B2BE3 150D126X9015B2TE3 150D126X9006B2B
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status RoHS non-compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP TANT 12UF 10% 15V AXIAL CAP TANT 12UF 10% 15V AXIAL CAP TANT 12UF 10% 15V AXIAL CAP TANT 12UF 10% 6V AXIAL