150D336X0035S2B
150D336X0035S2B
150D336X0035S2B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D336X0035S2B
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
33 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35 V Axial
Quick Inquiry
150D336X0035S2B
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTALEX™, 150D
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max) -
Lead Spacing -
Manufacturer Size Code S
Ratings -
Features General Purpose
Failure Rate -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 150D336X0035S2BE3 150D336X0035S2G 150D336X0035S2GE3 150D336X0035S2T
Part Number 150D336X0035S2BE3 150D336X0035S2G 150D336X0035S2GE3 150D336X0035S2T
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status ROHS3 Compliant RoHS non-compliant ROHS3 Compliant RoHS non-compliant
Description CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL