150D336X0035S2BE3
150D336X0035S2BE3
150D336X0035S2BE3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    150D336X0035S2BE3
  • Description
    CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL
  • Delivery Services
33 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35 V Axial
Quick Inquiry
150D336X0035S2BE3
Series TANTALEX™, 150D
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Type Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)