15EFL12-12W-I/O-RB-E
15EFL12-12W-I/O-RB-E
15EFL12-12W-I/O-RB-E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    15EFL12-12W-I/O-RB-E
  • Manufacturer
    ULTRAVOLT / Advanced Energy
  • Description
    DC/DC CONVERTER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    28-DIP Module
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 4 Output 12V 15V 5.1V -15V 1A, 50mA, 50mA, 500µA 11.4V - 12.6V Input
Quick Inquiry
15EFL12-12W-I/O-RB-E
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series Ultravolt® EFL
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 4
Voltage - Input (Min) 11.4V
Voltage - Input (Max) 12.6V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 15V
Voltage - Output 3 5.1V
Voltage - Output 4 -15V
Current - Output (Max) 1A, 50mA, 50mA, 500µA
Power (Watts) 12 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Efficiency -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP Module
Size / Dimension 5.70" L x 1.50" W x 1.30" H (144.8mm x 38.1mm x 33.0mm)
Supplier Device Package -
Control Features -
Approval Agency CE, cURus
Standard Number -
Base Product Number 15EFL12
Voltage - Isolation 15 kV