15KPA100-B
15KPA100-B
15KPA100-B
lmages are for reference only.
  • Part Number
    15KPA100-B
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    TVS DIODE 100VWM 169.37VC P600
  • Delivery Services
169.37V Clamp 93.6A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Quick Inquiry
15KPA100-B
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series 15KPA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V
Voltage - Breakdown (Min) 105.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 169.37V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 93.6A
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)