15KPA100A
15KPA100A
15KPA100A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    15KPA100A
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    TVS DIODE 100VWM 161.3VC P600
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    P600, Axial
  • Delivery Services
161.3V Clamp 93.6A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Quick Inquiry
15KPA100A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series 15KPA
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 100V
Voltage - Breakdown (Min) 111.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 161.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 93.6A
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)