15KPA180A
15KPA180A
15KPA180A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    15KPA180A
  • Description
    TVS DIODE 180VWM 288.5VC P600
  • Delivery Services
288.5V Clamp 52.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Quick Inquiry
15KPA180A
Series 15KPA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V
Voltage - Breakdown (Min) 201.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 288.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 52.3A
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)