15KPA18C
15KPA18C
15KPA18C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    15KPA18C
  • Manufacturer
    Littelfuse Inc.
  • Description
    TVS DIODE 18VWM 32.45VC P600
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    P600, Axial
  • Delivery Services
32.45V Clamp 488.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Quick Inquiry
15KPA18C
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series 15KPA
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Voltage - Breakdown (Min) 18.95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.45V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 488.7A
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)