15KPA43A
15KPA43A
15KPA43A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    15KPA43A
  • Manufacturer
    MDE Semiconductor Inc
  • Description
    TVS DIODE UP 43VRWM 69.8VC
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    P600, Axial
  • Delivery Services
69.8V Clamp 216.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Quick Inquiry
15KPA43A
Get the Price Now!
Specifications
Category Circuit Protection - Transient Voltage Suppressors TVS - TVS Diodes
Manufacturer MDE Semiconductor Inc
Series 15KPA
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Zener
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V
Voltage - Breakdown (Min) 48V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 216.3A
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)