15SQ045-3G
15SQ045-3G
15SQ045-3G
lmages are for reference only.
  • Part Number
    15SQ045-3G
  • Manufacturer
    Diotec Semiconductor
  • Description
    DIODE SCHOTTKY 45V 15A P600
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    P600, Axial
  • Delivery Services
Diode 45 V 15A Through Hole P-600
Quick Inquiry
15SQ045-3G
Get the Price Now!
Specifications
Category Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers
Manufacturer Diotec Semiconductor
Series -
Packaging Cut Tape (CT)-->Bulk
RoHS Status
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
Current - Average Rectified (Io) 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 45 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Through Hole
Package / Case P600, Axial
Supplier Device Package P-600
Operating Temperature - Junction -50°C ~ 150°C