16-C280-10
16-C280-10
16-C280-10
lmages are for reference only.
  • Part Number
    16-C280-10
  • Description
    CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
  • Delivery Services
16 (2 x 8) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
Quick Inquiry
16-C280-10
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid) 16 (2 x 8)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Features Closed Frame
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 3 A