16-C280-11
16-C280-11
16-C280-11
lmages are for reference only.
  • Part Number
    16-C280-11
  • Description
    CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
  • Delivery Services
16 (2 x 8) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Gold Through Hole
Quick Inquiry
16-C280-11
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid) 16 (2 x 8)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features Closed Frame
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 3 A
Contact Resistance -
Base Product Number 16-C280
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 16-C280-10 16-C280-11H 16-C280-00 16-C280-20
Part Number 16-C280-10 16-C280-11H 16-C280-00 16-C280-20
Manufacturer Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD