17-0513-10H
17-0513-10H
17-0513-10H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    17-0513-10H
  • Manufacturer
    Aries Electronics
  • Description
    CONN SOCKET SIP 17POS GOLD
  • Delivery Services
17 (1 x 17) Pos SIP Socket Gold Through Hole
Quick Inquiry
17-0513-10H
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Sockets for ICs-Transistors - IC Sockets
Manufacturer Aries Electronics
Series 0513
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type SIP
Number of Positions or Pins (Grid) 17 (1 x 17)
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Mounting Type Through Hole
Features -
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature -
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 3 A
Contact Resistance -
Base Product Number 17-0513
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics Aries Electronics
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CONN SOCKET SIP 17POS GOLD CONN SOCKET SIP 17POS GOLD CONN SOCKET SIP 17POS GOLD CONN SOCKET SIP 17POS GOLD