17-0513-11H
17-0513-11H
17-0513-11H
lmages are for reference only.
  • Part Number
    17-0513-11H
  • Description
    CONN SOCKET SIP 17POS GOLD
Quick Inquiry
17-0513-11H
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature -
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 3 A
Description CONN SOCKET SIP 17POS GOLD CONN SOCKET SIP 17POS GOLD CONN SOCKET SIP 17POS GOLD CONN SOCKET SIP 17POS GOLD