18-6810-90TWR
Manufacturer
Aries ElectronicsDescription
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN
Request for Quotation
18-6810-90TWR
lmages are for reference only.18-6810-90TWR
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
18 (2 x 9) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Tin Through Hole, Right Angle, Vertical
18-6810-90TWR
| Category | Connectors, Interconnects - Sockets for ICs-Transistors - IC Sockets |
| Manufacturer | Aries Electronics |
| Series | Vertisockets™ 800 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 18 (2 x 9) |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Material - Mating | Phosphor Bronze |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle, Vertical |
| Features | Closed Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Material - Post | Phosphor Bronze |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Operating Temperature | - |
| Termination Post Length | 0.145" (3.68mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 1.5 A |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 18-6810 |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 18-6810-90 | 18-6810-90T | 18-0501-20 | 18-0501-21 |
| Manufacturer | Aries Electronics | Aries Electronics | Aries Electronics | Aries Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD | CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN | CONN SOCKET SIP 18POS TIN | CONN SOCKET SIP 18POS GOLD |