18-6823-90T
Manufacturer
Aries ElectronicsDescription
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN
Request for Quotation
18-6823-90T
lmages are for reference only.18-6823-90T
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN
Delivery Services
18 (2 x 9) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Tin Through Hole, Right Angle, Horizontal
18-6823-90T
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 18 (2 x 9) |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Termination Post Length | 0.145" (3.68mm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 1.5 A |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 18-6823 |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 18-6823-90 | 18-6823-90C | 18-6810-90 | 18-6810-90T |
| Manufacturer | Aries Electronics | Aries Electronics | Aries Electronics | Aries Electronics |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD | CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD | CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD | CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN |