1808JA250820FCTSP
1808JA250820FCTSP
1808JA250820FCTSP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1808JA250820FCTSP
  • Manufacturer
    Knowles Syfer
  • Description
    CAP CER 82PF 250V C0G/NP0 1808
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1808 (4520 Metric)
  • Delivery Services
82 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
Quick Inquiry
1808JA250820FCTSP
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Syfer
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 82 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings X2
Applications Safety
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Base Product Number 1808J
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1808JA250820FCTPY2 1808JA250820FCTSPU 1808JA250820FCTSY2 1808JA250820FGRS2X
Part Number 1808JA250820FCTPY2 1808JA250820FCTSPU 1808JA250820FCTSY2 1808JA250820FGRS2X
Manufacturer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 82PF 250V C0G/NP0 1808 CAP CER 82PF 250V C0G/NP0 1808 CAP CER 82PF 250V C0G/NP0 1808 CAP CER 82PF 250VAC C0G/NP0 1808