1808JA250820FCTSPU
1808JA250820FCTSPU
1808JA250820FCTSPU
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1808JA250820FCTSPU
  • Description
    CAP CER 82PF 250V C0G/NP0 1808
  • Delivery Services
82 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
Quick Inquiry
1808JA250820FCTSPU
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 82 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)