1808JA250821MXTSP
1808JA250821MXTSP
1808JA250821MXTSP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1808JA250821MXTSP
  • Description
    CAP CER 820PF 250V X7R 1808
  • Delivery Services
820 pF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Quick Inquiry
1808JA250821MXTSP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 820 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings X2
Applications Safety
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Failure Rate -
Base Product Number 1808J
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1808JA250821MXTPY2 1808JA250821MXTSPU 1808JA250821MXTSY2 1808JA250820FCTPY2
Part Number 1808JA250821MXTPY2 1808JA250821MXTSPU 1808JA250821MXTSY2 1808JA250820FCTPY2
Manufacturer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 820PF 250V X7R 1808 CAP CER 820PF 250V X7R 1808 CAP CER 820PF 250V X7R 1808 CAP CER 82PF 250V C0G/NP0 1808