1808Y0160121GCT
1808Y0160121GCT
1808Y0160121GCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1808Y0160121GCT
  • Manufacturer
    Knowles Syfer
  • Description
    CAP CER 120PF 16V C0G/NP0 1808
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1808 (4520 Metric)
  • Delivery Services
120 pF ±2% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1808 (4520 Metric)
Quick Inquiry
1808Y0160121GCT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Syfer
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Capacitance 120 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)