1808Y0160121GFT
1808Y0160121GFT
1808Y0160121GFT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1808Y0160121GFT
  • Description
    CAP CER 120PF 16V C0G/NP0 1808
  • Delivery Services
120 pF ±2% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
Quick Inquiry
1808Y0160121GFT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 120 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination, High Temperature
Ratings -
Applications High Reliability, Boardflex Sensitive
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)