1812Y0500153GAT
1812Y0500153GAT
1812Y0500153GAT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1812Y0500153GAT
  • Manufacturer
    Knowles Syfer
  • Description
    CAP CER .015UF 50V C0G/NP0 1812
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1812 (4532 Metric)
  • Delivery Services
0.015 µF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 1812 (4532 Metric)
Quick Inquiry
1812Y0500153GAT
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Ceramic Capacitors -
Manufacturer Knowles Syfer
Series
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mfr Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)