1812Y0500153GCT
1812Y0500153GCT
1812Y0500153GCT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1812Y0500153GCT
  • Description
    CAP CER 0.015UF 50V C0G/NP0 1812
  • Delivery Services
0.015 µF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric)
Quick Inquiry
1812Y0500153GCT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings -
Applications Boardflex Sensitive
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)