1825Y1000124MXT
1825Y1000124MXT
1825Y1000124MXT
lmages are for reference only.
  • Part Number
    1825Y1000124MXT
  • Description
    CAP CER 0.12UF 100V X7R 1825
  • Delivery Services
0.12 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric)
Quick Inquiry
1825Y1000124MXT
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.12 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 1825 (4564 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.098" (2.50mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Base Product Number 1825Y
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 1825Y1000124JXT 1825Y1000124KXT 1825Y1000124MXT 1825Y1000100FCT
Part Number 1825Y1000124JXT 1825Y1000124KXT 1825Y1000124MXT 1825Y1000100FCT
Manufacturer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 0.12UF 100V X7R 1825 CAP CER 0.12UF 100V X7R 1825 CAP CER 0.12UF 100V X7R 1825 CAP CER 10PF 100V C0G/NP0 1825