193-10MSN
193-10MSN
193-10MSN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    193-10MSN
  • Manufacturer
    CTS Electrocomponents
  • Description
    SWITCH PIANO DIP SPST 0.05A 24V
  • Delivery Services
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount, Right Angle Piano Actuator 50mA 24VDC
Quick Inquiry
193-10MSN
Get the Price Now!
Specifications
Category Switches - DIP Switches -
Manufacturer CTS Electrocomponents
Series 193
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Circuit SPST
Number of Positions 10
Current Rating (Amps) 50mA
Voltage Rating 24VDC
Actuator Type Piano
Actuator Level Raised
Contact Material -
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.359" (9.12mm)
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Style Gull Wing
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable No
Features Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Plastic
Length 1.086" (27.58mm)