193-10MSR
193-10MSR
193-10MSR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    193-10MSR
  • Description
    SWITCH PIANO DIP SPST 0.05A 24V
  • Delivery Services
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount, Right Angle Piano Actuator 50mA 24VDC
Quick Inquiry
193-10MSR
Series 193
Packaging Tape & Reel (TR)
Number of Positions 10
Current Rating (Amps) 50mA
Voltage Rating 24VDC
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.359" (9.12mm)
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Termination Style Gull Wing
Pitch 0.100" (2.54mm), Full
Washable No
Features Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Body Material Plastic
Length 1.086" (27.58mm)
Mechanical Life -
Electrical Life 7,000 Cycles
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 193-10MS 193-10MSN 193-10MSRN 193-2MSN
Part Number 193-10MS 193-10MSN 193-10MSRN 193-2MSN
Manufacturer CTS Electrocomponents CTS Electrocomponents CTS Electrocomponents CTS Electrocomponents
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description SWITCH PIANO DIP SPST 0.05A 24V SWITCH PIANO DIP SPST 0.05A 24V SWITCH PIANO DIP SPST 0.05A 24V SWITCH PIANO DIP SPST 0.05A 24V