199D475X9016B2B1
199D475X9016B2B1
199D475X9016B2B1
lmages are for reference only.
  • Part Number
    199D475X9016B2B1
  • Manufacturer
    Vishay Sprague
  • Description
    CAP TANT 4.7UF 10% 16V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
Quick Inquiry
199D475X9016B2B1
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Tantalum Capacitors -
Manufacturer Vishay Sprague
Series TANTALEX™, 199D
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size Code B
Ratings -
Features General Purpose
Failure Rate -
Grade -
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 199D475X9016B2B1E3 199D475X9016B1V1 199D475X9016B1V1E3 199D475X9016B2V1
Part Number 199D475X9016B2B1E3 199D475X9016B1V1 199D475X9016B1V1E3 199D475X9016B2V1
Manufacturer Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague Vishay Sprague
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP TANT 4.7UF 10% 16V RADIAL CAP TANT 4.7UF 10% 16V RADIAL CAP TANT 4.7UF 10% 16V RADIAL CAP TANT 4.7UF 10% 16V RADIAL