199D475X9016B2B1E3
199D475X9016B2B1E3
199D475X9016B2B1E3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    199D475X9016B2B1E3
  • Description
    CAP TANT 4.7UF 10% 16V RADIAL
  • Delivery Services
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
Quick Inquiry
199D475X9016B2B1E3
Series TANTALEX™, 199D
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16 V
Type Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)