1C10C0G221J050R
1C10C0G221J050R
1C10C0G221J050R
  • Delivery Services
220 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Quick Inquiry
1C10C0G221J050R
Series Monolythic®, 1C10
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)