200USG470MEFC20X35
200USG470MEFC20X35
200USG470MEFC20X35
lmages are for reference only.
  • Part Number
    200USG470MEFC20X35
  • Manufacturer
    Rubycon
  • Description
    CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Snap-In
  • Delivery Services
470 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
200USG470MEFC20X35
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Rubycon
Series USG
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.93 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.895 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 200USG470MEFC20X35 200USG470MEFC22X30 200USG470MEFCSN20X35 200USG470MEFCSN22X30
Part Number 200USG470MEFC20X35 200USG470MEFC22X30 200USG470MEFCSN20X35 200USG470MEFCSN22X30
Manufacturer Rubycon Rubycon Rubycon Rubycon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH