200USG470MEFC22X30
200USG470MEFC22X30
200USG470MEFC22X30
lmages are for reference only.
  • Part Number
    200USG470MEFC22X30
  • Description
    CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH
  • Delivery Services
470 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
200USG470MEFC22X30
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.93 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.895 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)