201CNQ035
Manufacturer
SMC Diode SolutionsDescription
DIODE MODULE SCHOT 35V 100A PRM4
Datasheet
DatasheetPackage
PRM4
Request for Quotation
201CNQ035
lmages are for reference only.201CNQ035
DatasheetPRM4
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Diode Array 1 Pair Common Cathode 35 V 100A Chassis Mount PRM4
201CNQ035
| Category | Discrete Semiconductor Products - Diodes - Rectifiers |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670 mV @ 100 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 mA @ 35 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | PRM4 |
| Supplier Device Package | PRM4 (Non-Isolated) |
| Base Product Number | 201CNQ |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 201CNQ035 | 201CNQ040 | 201CNQ040 | 201CNQ045 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DIODE MOD SCHOT 35V 200A TO244AB | DIODE MOD SCHOT 40V 200A TO244AB | DIODE MODULE SCHOT 40V 100A PRM4 | DIODE MOD SCHOT 45V 200A TO244AB |