201CNQ050
Manufacturer
SMC Diode SolutionsDescription
DIODE MODULE SCHOT 50V 100A PRM4
Request for Quotation
201CNQ050
lmages are for reference only.201CNQ050
Delivery Services
Diode Array 1 Pair Common Cathode 50 V 100A Chassis Mount PRM4
201CNQ050
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 100A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 670 mV @ 100 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 mA @ 50 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Product Attribute |  |
| Part Number | 201CNQ050 | 201CNQ035 | 201CNQ035 | 201CNQ040 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | DIODE MOD SCHOT 50V 200A TO244AB | DIODE MODULE SCHOT 35V 100A PRM4 | DIODE MOD SCHOT 35V 200A TO244AB | DIODE MOD SCHOT 40V 200A TO244AB |