2211YA250151FCTSP
2211YA250151FCTSP
2211YA250151FCTSP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    2211YA250151FCTSP
  • Description
    CAP CER 150PF 250V C0G/NP0 2211
  • Delivery Services
150 pF ±1% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 (1B) 2211 (5728 Metric)
Quick Inquiry
2211YA250151FCTSP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 pF
Tolerance ±1%
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient C0G, NP0 (1B)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination, High Voltage
Ratings X1, Y2
Applications Safety, Boardflex Sensitive
Package / Case 2211 (5728 Metric)
Size / Dimension 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)
Lead Spacing -
Lead Style -
Base Product Number 2211Y
Parts with Similar Specifications
Product Attribute 2211YA250151FCTSPU 2211YA250150FGTSYX 2211YA250150FGTUYX 2211YA250150FKTSYX
Part Number 2211YA250151FCTSPU 2211YA250150FGTSYX 2211YA250150FGTUYX 2211YA250150FKTSYX
Manufacturer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer Knowles Syfer
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP CER 150PF 250V C0G/NP0 2211 CAP CER 15PF 250VAC C0G/NP0 2211 CAP CER 15PF 250VAC C0G/NP0 2211 CAP CER 15PF 250VAC C0G/NP0 2211